Opublikowany przez: monika.g 2016-08-25 15:31:27
Autor zdjęcia/źródło: pixabay.com @ Faza folikularna
Faza folikularna zaczyna się w pierwszym dniu miesiączki. Jest ona pierwszą fazą cyklu menstruacyjnego, kończy się owulacją, która jest kolejną fazą cyklu. Po owulacji natomiast następuje faza lutealna, po której pojawia się miesiączka i cykl zaczyna się od nowa.
W fazie folikularnej stężenie progesteronu znacznie spada, a podwyższa się poziom estrogenów. U zdrowej kobiety średnia długość całego cyklu menstruacyjnego wynosi około 28 dni. W połowie cyklu powinna nastąpić owulacja, która dzieli cały cykl na dwie równe części, czyli faza folikularna, tak jak lutealna powinna trwać 14 dni. Oczywiście jest to tylko umowna długość, ponieważ u każdej kobiety cykl może mieć inną długość, a zależy to od wielu różnych czynników. Zbyt długa faza folikularna wymaga konsultacji z lekarzem, ponieważ może oznaczać zaburzenia hormonalne.
W czasie wystąpienia miesiączki macica się oczyszcza i jej wyściółka staje się bardzo cienka. Na początku fazy folikularnej poziom progesteronu i estrogenu jest bardzo niski. Potem wzrasta poziom estrogenów, a w macicy dochodzi do zgrubienia jej wyściółki. Organizm kobiety przygotowuje się do owulacji. Podczas owulacji dochodzi do uwolnienia się komórki jajowej z jajnika i przez kilka dni trwa jej wędrówka do macicy w oczekiwaniu na zapłodnienie. Gdy nie zostanie zapłodniona razem z wyściółką macicy zostaje wydalona podczas menstruacji.
W tej fazie bardzo ważną rolę odgrywa hormon folikulotropowy FSH. Pobudza on dojrzewanie pęcherzyków w jajnikach, zwykle 5-7, z których w kolejnym etapie tej fazy wybrany zostaje jeden (czasem więcej) dominujący i to właśnie on uwalnia dojrzałą komórkę jajową, gotową do zapłodnienia. Dzieje się to ok. 6-8 dnia cyklu menstruacyjnego. Pęcherzyki w fazie dojrzewania wydzielają hormon estrogen, który następnie uwalniając się do krwi blokuje wydzielanie FSH, co wstrzymuje proces dojrzewania kolejnych pęcherzyków. Najwyższy poziom estrogenów występuje około 24–36 godzin przed owulacją. W chwili owulacji następuje skok hormonu LH (hormon luteotropowy), który powoduje pęknięcie pęcherzyka i uwolnienie się jajeczka do jajowodu. W tym momencie kobieta jest najbardziej płodna i stosunek w czasie owulacji, a także tuż przed nią i dzień po niej stwarza najwyższe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Jak rozpoznać owulację, aby starania o dziecko przyniosły zamierzony skutek dowiesz się z artykułów poniżej.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.